Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Profil Hugo Pratta

Hugo PrattHugo Pratt patří mezi nejpopulárnější evropské tvůrce dobrodružných komiksů, což je o to zajímavější, že se v jeho dílech neobjevují odvážné erotické výjevy, brutální scény ani politické narážky. Pratt nemá takové triky zapotřebí. Jako bytostný vypravěč dobře ví, jak i bez nich vybudovat skutečný, silný příběh. Prattův vlastní osud má v lecčems blízko k osudům jeho hrdinů, a proto není těžké uvěřit, že se svými postavami dýchal i krvácel.

Narodil se v Itálii roku 1927 na pobřeží u města Rimini. Toulavý život zahájil už jako desetiletý, kdy se s rodiči na čtyři roky přestěhoval do Etiopie, která v té době patřila mezi italské državy. Na svém prvním kresleném příběhu začal pracovat hned po skončení války - spolu s několika dalšími výtvarníky vydával komiks "Asso di Picche", jenž byl silně ovlivněn dílem Američana Miltona Caniffa ("Terry and the Pirates"). V roce 1950 ho to znovu začalo táhnout pryč, a tak se vypravil do Jižní Ameriky, kde nakonec strávil deset let. Většinu času pobýval v Argentině a živil se jako kreslíř dobrodružných příběhů ("Ernie Pike", "Anna y Dan"), ale i jako učitel na Escuela Panamericana de Arte.

Na počátku 60.let se přesunul do Velké Británie, aby vstoupil do služeb nakladatelství Fleetway Publications, nicméně rok 1962 už ho zastihl v rodné Itálii. Zpočátku pracoval pro milánský dětský časopis "Corriere dei Piccolo", kde otiskoval komiksové adaptace klasických děl světové literatury (Ostrov pokladů, Odyssea). V té době už se také dobral ke svému typickému výtvarnému stylu charakteristickému skicovitostí a zkratkovitostí kresby, pro zdůraznění důležitých pasaží však autor umí sáhnout k téměř naturalistickému zobrazení skutečnosti. Ke zlomu v Prattově kariéře došlo v roce 1967, kdy pro časopis "Il Sergente Kirk" vytvořil příběh "Una Ballata del Mare Salato" čítající přes sto šedesát stran. Jeho složitý děj se odehrává v roce 1915 v jižním Pacifiku a točí se kolem tajuplného Rasputina. Jako vedlejší postava se zde objevil kapitán Corto Maltese, který se ukázal být natolik životný a nosný, že ho Hugo Pratt nedokázal jen tak opustit, a tak roku 1970 začal ve francouzském časopise "Pif" publikovat sérii krátkých epizod ze života tohoto dobrodruha. V roce 1973 si autor krátce odskočil k příběhu "Gli Scorpioni del Deserto" z období druhé světové války, který vycházel na pokračování v belgickém magazínu "Tintin", nicméně už bylo jasné, že postavě Corta Maltese propadl. A s ním i jeho čtenáři. Během následujících roků vydával Hugo Pratt jedno cortomaltesovské album za druhým a vytrval prakticky až do své smrti v roce 1995. V průběhu dvou desetiletí tak postupně zmapoval téměř celý život svého kapitána.

Hugo PrattDíky tomu se o Cortu Maltesovi ví ledacos. Narodil se v roce 1887 na Maltě jako syn cornwallského námořníka a cikánky. Svou povahou má daleko k jenoznačně kladným hrdinům, vede bouřlivý život a na svých výpravách napříč zeměkoulí hledá vzrušení ve stále nových dobrodružstvích, jež ke svému životu potřebuje stejně nutně jako vzduch. Autor ho nechal projít rusko - japonskou válkou, první světovou i ruskou revolucí a umožnil mu potkat řadu historických osobností jako Jack London, Butch Cassidy, Stalin nebo třeba Hermann Hesse. Navíc byl Hugo Pratt (podobně jako například Hergé) puntičkář, a tak všechny reálie do detailu sedí. Příběhy o Cortu Maltesovi však nabízejí víc než jen pedantskou přesnost, takže hrdinný kapitán kromě Argentiny, Sibiře, Etiopie, Švýcarska či Jemenu navštíví třeba i bájný kontinent Mu. V jeho příbězích vůbec často hraje velkou roli tajemství, sny či špetka nadpřirozena, protože Corto Maltese je jeden z posledních velkých romantických hrdinů. Je příznačné, že beze stopy mizí ve víru španělské občanské války, kdy, jak Hugo Pratt nostalgicky poznamenal, skončil čas opravdových dobrodružství.

Autor: Tomáš Prokůpek
Tento článek byl publikován 31.5.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36