Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Kreslíme comicsy 1

Vítám všechny, kdo comics nejen čtou a zbožňují, ale i tvoří, u prvního dílu fungl nového seriálu určeného právě jim. Postupně si probereme všechny základní i pár pokročilejších věcí ohledně kreslení, dostaneme se k letteringu a počítačovému kolorování a předpokládám, že by ze mě (nebo některého participanta) mohlo vypadnout i něco o psaní scénáře, o literatuře pro výtvarníky, o manga stylu, o tom, co je k nalezení na internetu a další drobnosti. Budete-li mít nějaké další nápady na témata, která by se mohla v seriálu objevit, napište mi je a uvidíme.

Nejprve si ujasníme několik základních detailů. Seriál je určen všem bez rozdílu pohlaví, věku a dalších charakteristik. Předpokládám, že většina čtenářů se bude rekrutovat z mladších věkových skupin a budu mluvit především k nim; žádám ostatní, aby si to laskavě nevysvětlovali jako diskriminaci (proč by koneckonců padesátiletá matka vdané dcery nemohla kreslit comics, že (ne, to nejsem já! :) ). Všechno se budu snažit servírovat dostatečně po lopatě, aby se chytali i začátečníci. Kdo něčemu nebude rozumět, zvedne ruku - nebo, ještě lépe, pošle e-mail - a, bude-li to potřeba, najdete na konci příštího dílu "opáčko." Nám pokročilejším se totiž občas stane, že překážky, na které se začátečník zastaví, si už nevšimneme.

A konečně se dostáváme k věci. Kdo může kreslit comics? V podstatě každý, kdo udrží tužku, to dá rozum - ale rozhodně doporučuji, abyste, než začnete, s tou tužkou uměli trochu zacházet. To znamená zvládnout dostatečně uspokojivě lidskou postavu, ale i domy, stromy, auta, zvířata a další věci. Jakmile jste schopni nakreslit obrázek, ze kterého je poznat, co se na něm odehrává, můžete tyto obrázky sestavovat do příběhů. Že mají vaše postavy šišaté hlavy nebo vypadají, jako kdyby trpěly atetoidní formou DMO nevadí, to všechno vyřeší praxe (a lidskou postavou se v našem seriálu budeme zabývat hned na začátku). Nenechte se zviklat ani tvrzením, že nemáte talent, talent je totiž velmi subjektivní a mnoho "od přírody talentovaných" lidí ve skutečnosti dosáhlo svého umu neustálým cvičením. Když se vám bude zdát, že postupujete pomalu, nepropadejte panice - každému prostě trvá dosažení určitého cíle jinak dlouho.

Pokud jste v sobě nalezli dostatek odhodlání a svatého nadšení pro věc, je čas věnovat se přízemnějším věcem. Abyste mohli kreslit, budete potřebovat nějaký ten prostor a pomůcky. Prostor může být i malý, nemusí to být rovnou celý ateliér - stačí stůl, u kterého se pohodlně sedí, na který si můžete rozložit papír, náčiní a lokty a který se nebude topit ve tmě. Nejlepší je pochopitelně stůl přímo u okna. Černobílou kresbu můžete provozovat i pod umělým osvětlením, na vybarvování to ale chce denní světlo; zářivka ani žárovka nevydávají plné barevné spektrum a zkreslují tak vidění barev.

Náčiní a pomůcky pro začátečníka lze pořídit i z nízkého kapesného a v obyčejném papírnictví. Dražší pomůcky využijete až později; doporučuji nechat si je nadělovat k narozeninám a od Ježíška. Dárci budou mít radost, že si s vymýšlením dárku nemusí namáhat hlavu a vy ušetříte.

Předně si pořiďte tužky. Obyčejné ve dřevě, verzatilky, mikrotužky - předpokládám, že už máte nějakou oblíbenou, já například kreslím převážně mikrotužkou s měkčí tuhou - nemusí se ořezávat, ale na druhou stranu je vhodná jen na klasickou liniovou kresbu na menším formátu. Měkkými klasickými tužkami se dobře stínuje a můžete kreslit třeba na velký kus balicího papíru, ale stránku comicsu formátu A4 s ní neuděláte. Na ořezávání doporučuji vyštrachat někde ořezávátko po tatínkovi, možná je to jen můj subjektivní dojem, ale starší ořezávátka jsou solidnější a tak rychle se neztupí. Když už se ztupí, vezměte malý šroubováček, povolte šroubek, který v něm drží nožík a trochu ho přibruste. Ořezávací mlýnek je dobrá věc, ale nepůjčujte ho dětem, jinak dopadne jako ten, co jsme kdysi měli s bráchou.
K tužce patří kromě ořezávátka také guma. Gumu berte zásadně vinylovou (vinylové gumy jsou hladké, obvykle čistě bílé nebo v jasných barvách a pružné asi jako obyčejná nažloutlá pryž) - modrá plastická guma dělá šmouhy a špatně se s ní manipuluje.

Dříve nebo později budete potřebovat také pero – kreslit comics bez pera prakticky není možné. Klasické perko, které se nasazuje do násadky a namáčí do tuše, se ze začátku hodí (nepatříte-li mezi šmudly, co zmáknou kaňku už v první minutě práce), ovšem časem bude lepší se s ním rozloučit. Na trénink vystačíte i s tenkým černým fixem (Centropen; to jestli patříte mezi ty mudly – ee - šmudly). Kresby fixem ovšem nemůžete vybarvovat - na jakýkoliv dotek s tekutinami reaguje rozpitím do nevzhledné krabaté šedé skvrny. Takže až budete chtít vybarvovat, nelitujte peněz (nějakých 130 Kč) a pořiďte si technické pero (nejdřív zapátrejte, jestli ho někdo ve vaší rodině čirou náhodou nemá) - nejlépe 0.35. Do technického pera se lije technická tuš, když použijete obyčejnou, moc dlouho si ho neužijete - do příštího rána v něm tuš zaschne a budete muset klusat pro nový agregát (70 Kč).

Papíry budou zatím stačit obyčejné kancelářské - dá se na ně kreslit tužkou i perem, tuš se na nich nerozpíjí a snesou i hodně silné drásání gumou. Na kolorování barvami samozřejmě zapomeňte. Proč? Zkuste si to...

Počítač není nezbytný, ale hodí se. Pochopitelně to chce scanner a monitor, na který se dá koukat delší dobu bez hrozby ztráty těch zbytků zraku, které ještě máte; jinak vystačíte i s procesorem kolem 300 megakmitů a 128 MB RAM (ona se teoreticky dá použít i 486 – pro mladší ročníky podotýkám, že takhle číselně se kdysi dávno označovaly procesory ;) – ale práce s ní moc příjemná nebude...). Adobe Photoshop shánět nemusíte, mnohem lepší pro začátečníka je Paint Shop Pro. Profíci používají na kolorování comicsů většinou Adobe Illustrator, do toho ovšem nedoporučuju se pouštět bez základů získaných v něčem jednodušším. Paint Shopu bude věnován některý z následujících dílů, když bude zájem, dojde i na Illustrator.

Protože sehnat tužku a ořezávátko nedá moc práce, dostanete ještě jeden úkol, abyste se do příště nenudili. Jistě už vás někdy napadlo, jak to, že comicsový kreslíř zvládne nakreslit cokoliv, třeba scénu, jak řeckého vojáka na koni pronásleduje mutant s bouchačkou v kabrioletu, jištěný vrtulníkem řízeným Pamelou Anderson, to vše v malebné přímořské krajině a všechno má ty správné tvary a barvy. Zpaměti to pochopitelně všechno nekreslí, to je blud, který ovšem účinně straší všechny začátečníky. V zahraničí jsou k mání knihy s obrázky a popisy různých předmětů a prostředí, do kterých kreslíř v případě potřeby nahlédne. U nás jsem žádnou takovou zatím neviděla, takže chudý český kreslíř dělá asi toto – založí si desky a v nich skladuje obrázky z časopisů, prospektů, katalogů, fotky, náčrtky a další vyobrazení všeho, co by se mu někdy mohlo hodit. V knihovnách mívají spoustu encyklopedií, cestopisných a historických knížek, atlasů kytek a zvířat, knih o autech a zbraních – co se vám zalíbí, naskenujte, okopírujte nebo obkreslete a šup s tím do desek. Z časopisů využijete nejen Střeleckou revue a Muscle&Fitness, nepohrdejte ani Cosmopolitanem a Bravem; pozornost si zaslouží i letáky s nabídkou pro zahrádkáře a fotografie z Mladé fronty. Přidat můžete i povedené skicy všedních předmětů (boty, domácí spotřebiče, nábytek).

Příště: o několik odstavců výše slíbené základy kreslení lidské postavy.

Autor: Adéla Bartlová
Tento článek byl publikován 7.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36