Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Kreslíme comics 2.

Předpokládám, že jste si už sehnali kus papíru a tužku - takže se jí chopte a nakreslete člověka. Chlapa nebo ženskou, to je fuk, z ánfasu (to jako zepředu), zpaměti a bez oblečení (nahotinku nebo v plavkách, podle vkusu). Jak to dopadlo? Děsně? To nic :). Zkuste to ještě jednou a podle obrázku (nebo podle modelu, co máte radši). Mělo by to dopadnou o něco líp, což znamená, že pravděpodobně netrpíte vážnější poruchou zraku a je vám víc než 12 let, ale pouze vám chybí pár základních poznatků a trochu cviku. Vlastně hodně cviku.

Lidská postava není, ačkoliv ve školce jste se to tak učili (a jak říká Robert Fulghum: "vše, co pro život potřebuji, jsem se naučil ve školce!"), elipsa s hlavou, ručičkama a nožičkama. Lidská postava je relativně složitý trojrozměrný objekt, jehož přetransformování do dvojrozměrné podoby, umístitelné na papír, může být, no - relativně složité. Nechcete-li ovšem do smrti malovat jenom krajinky a zátiší s bílými koulemi, budete se muset, chca nechca, s tímto úkolem nějak vyrovnat.

Začněte tím, že si seženete anatomii. Můžete například vyrazit do nejbližšího většího knihkupectví, vybrat si anatomii pro výtvarníky (taková velká tlustá kniha v oddělení "Architektura a umění"), zaplatit tatínkovou nebo vlastní zlatou VISA kartou a nechat se odvézt zpět do ateliéru. Další možností je navštívit knihovnu či šťastného kámoše, kýženou bichli si půjčit a těch zhruba 10 nejdůležitějších schémat si okopírovat nebo obkreslit. Třetí možnost je chopit se libovolné učebnice biologie člověka, kde je kostra a svalstvo vyobrazeno také. Čtvrtou možností je zapátrat na internetu, buďto po nějakém tutorialu s obrázky nebo po klíčovém slově "Loomis," které vás zavede na stránky s komplet naskenovanou starší, leč stále platnou učebnicí anatomie pro výtvarníky.

Dalším krokem, a to krokem velmi dlouhým a pomalým, bude praktické procvičování. Než se vám podaří nakreslit reálně vypadající postavu, vyrobíte spousty postav beztvarých, křivých a různě zmutovaných. Ze všeho nejdříve se naučte v pozoru stojící postavu zepředu, zezadu (zadní pohled nepodceňovat!), z profilu a ze tříčtvrtečního pohledu. Kreslete nahou postavu, oblečení můžete dodávat až poté, co zvládnete to, co je pod ním. Mějte po ruce anatomii a až budete kreslit, nahlížejte do ní a pamatujte si, jaké jsou kde svaly a odkud kam vedou - nebudete pak mít sklony kreslit trojité bicepsy a umisťovat mezižeberní svalstvo někam do pasu. Všímejte si, jak jsou jednotlivé části těla uspořádané:

Proporce postav Proporce postav


1) průměrný člověk se dá od hlavy k patě rozdělit na osm dílů o výšce hlavy. Tomuto pravidlu se říká kánon a je jedno z nejdůležitějších. Když si nebudete jistí, že dokážete poměry částí vystihnout, nakreslete nejprve hlavu a pak si lehce poznačte, kde asi tak bude pas, kolena a chodidla. Časem už nebudete tuto berličku potřebovat, protože poměry už budete mít v oku.

2) hlava je kapitola sama pro sebe; taky ji (respektive obličej) budeme probírat zvlášť někdy příště. Prozatím stačí vědět, že je to přibližně ovál a oči jsou posazeny zhruba v polovině.

3) při kreslení krku a ramen si pomáhejte liniemi zdvihačů hlavy a klíčních kostí. Zdvihače jsou ty svaly, které vedou od důlku mezi klíčními kostmi za uši a kde máte klíční kosti, to snad všichni víte.

4) muži mají ramena širší než boky, u žen je ten rozdíl mnohem menší (mluvíme samozřejmě o ideálních postavách, kupříkladu taková olympijská plavkyně vypadá trochu jinak než to, co vidíte na přiloženém obrázku). Když na to nebudete myslet, nikdy nebudou vaše postavy ty správné tvary.

5) prsa je taktéž něco, čemu je třeba věnovat odpovídající pozornost. Ženská ňadra jsou sice kulatá, ale nejsou to koule. I megapoprsí comicsových hrdinek musí vypadat reálně. Kreslit podle živých modelů se vám asi moc často nepoštěstí (nejste-li žena nebo muž s chápavou přítelkyní), neváhejte tedy použít obrázky nahatých slečen z časopisů i internetu. Nezapomeňte procvičovat také kreslení mužných hrudí, i jejich zvládnutí chce trochu cviku. Nemusím snad opakovat, jak skvělou pomůckou pro kreslení kritických míst je učebnice anatomie...

6) spojení nohou s trupem dělá nejednomu začátečníkovi problémy. Koukněte do anatomie, jaké jsou na stehnech svaly a na jaké části kostry se upínají; a věnujte pozornost rozdílům mezi ženou a mužem. Ženy mají na pozadí a stehnech o hodně víc tuku než muži a je tam jinak uložen, následkem čehož jsou ženské boky tak hezky oblé a mužské ne. Ostatně, vzpomeňte si na vtip o mírách, který praví, že ideální míry ženy jsou 90-60-90 a muže 90-60-40 - je to sice blbost, ale také lakonické vyjádření výše zmíněných rozdílů.

7) na dolní končetiny pozor - abyste náhodou neměli tendence dělat je v poměru k trupu příliš krátké nebo naopak dlouhé. Jinak není moc co zkazit. Problémy, které začátečníkům dělají nohy (tj. ta část s prsty až úplně dole), obvykle zmizí poté, co se jejich kreslení přestanete vyhýbat a místo toho si je důkladně procvičíte.

8) o pažích a rukách platí totéž. Ruce jsou všeobecně známé jako problémové části (i pokročilý kreslíř se na ně musí soustředit, jestliže chce, aby k něčemu vypadaly), které je třeba důkladně procvičit. Naštěstí ruce má (téměř) každý, takže až nebudete vědět, do čeho se pustit, vezměte si kus papíru a tužku, svou levou (praváci pravou) ruku zkruťte do nějaké zajímavé polohy a nakreslete ji. Využít můžete i lidi ve svém okolí - pořiďte si pár skic rukou, které píší na klávesnici, drží televizní ovladač, joystick, vařečku, pistoli, cokoliv. Před kreslením doporučuji nastudovat obrázek kostry ruky a porovnat ho s vlastní tlapkou; když budete vědět, kde jsou jaké kosti a jak jsou umístěné, kolik článků mají jednotlivé prsty a jak jsou dlouhé, bude se vám pak celá ta věc kreslit mnohem líp.

Při vlastním kreslení postupujte tak, že si nejprve uděláte jednoduchý náčrt celé postavy a postupně doplníte detaily; nedělejte tu hloupost, že nejprve nakreslíte hlavu se vším všudy, pak ramena, trup a najednou zjistíte, že už je konec papíru. I pokud je na obrázku postav víc, začněte hrubým náčrtkem, možná bude potřeba některou postavu o kousek posunout nebo upravit a vygumovat náčrtek vám rozhodně nebude tak líto jako gumovat propracovaného hrdinu.

Hodí se začátečníkovi dřevěná malířská figurínka čili panák? Ano i ne. Výhodou je, že si ji můžete nastavit do (i když ne úplně) libovolné pózy a vyhotovit podle ní výše zmíněný hrubý náčrtek. Nevýhod je o něco víc - některé pózy si na dřevěném panákovi nenasimulujete, jestliže nemáte základní povědomosti o anatomii lidského těla v klidu i pohybu, bude vás akorát tak mást a krom toho není zrovna levný. Mnohem víc se vám hodí pár čísel Muscle&Fitness. To myslím naprosto vážně - v comicsech se svalovci a pevná ženská těla lepých tvarů vyskytují hustě a čím víc jich nakreslíte, tím líp pro vás! Kreslete kulturisty ve všech pózách a všímejte si, co které svaly dělají, když se napumpuje biceps, pokrčí noha nebo zvednou obě ruce nad hlavu. Až nakreslíte dost svalovců a fitness děvčat, zamkněte se v koupelně, shoďte oblečení a v zrcadle nastudujte rozdíl mezi jejich a vaším tělem. Máte-li větší BMI, než by bylo vhodné, nevadí - zapamatujte si, kde jsou nejvíc vidět faldíky a jaký mají tvar, v comicsech budete dost pravděpodobně kreslit i tlouštíky. Jelikož venku právě začínají ta pravá vedra, můžete různorodost lidských těl studovat i na ulicích, koupalištích a podobných místech, ale dávejte pozor, abyste moc nevejrali, Češi to nemají rádi :).

Kreslení postavy z profilu je, jak sami zjistíte, poměrně obtížné. Základní věcí, kterou musíte mít na paměti, je tvar páteře. Na té jsou, jak my odborníci říkáme, dvě fyziologické lordózy a dvě kyfózy - krční a bederní část je prohnutá vpřed, hrudník a kostrč vzad. Když se tím budete řídit, nebudou vám vycházet toporní paňácové rovní jako pravítko.

Další užitečná rada (a ta platí i pro kreslení obličejů a koneckonců i domů a dalších objektů) - kreslím-li něco symetrického (a jsem pravák), nakreslím nejprve levou polovinu a pak teprve pravou. Tedy nejdřív levé oko a pak pravé (myšleno z pohledu kreslíře), levou ruku a pak pravou, levou nohu a pak... Myslím, že je to jasné. Vtip je v tom, že když neprve nakreslíte to, co je vpravo, budete si to potom pravou rukou zakrývat a nepodaří se vám levou část správně trefit.

Myslím, že pro tentokrát by to mohlo stačit. Domácí úkol znáte - cvičit, cvičit, cvičit - a příště si povíme o lidské postavě v pohybu. Připomínky a návrhy samozřejmě můžete směřovat na můj e-mail.

Autor: Adéla Bartlová
Tento článek byl publikován 26.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36