Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Autor: Radim Klimeš

Datum vydání: 1.8.2002, rubrika: ČLÁNKY
Danger Girl (profil)
„Kruci! Tohle se Rogeru Mooreovi nikdy nestalo!“ Větou, vloženou do úst hlavní hrdinky už v nultém čísle comicsové série Danger Girl, se totiž její autoři přiznávají, odkud brali inspiraci. Dále to pak potvrdí takřka každou dějovou linií, takřka každou postavou, která se v příběhu objeví – ať už jde o zasvěcené narážky na samotné bondovky, nebo jejich klony.

Datum vydání: 23.5.2002, rubrika: RECENZE
CREW #20
Nejsem sice doktor, ale dokážu si představit, jak se asi může cítit takový felčar, když mu pacient dlouhodobě kape na stole a lůžku a jediné, co se dá vzkázat rodině, je: Čekejte telegram každou chvíli. Určitě to není nic příjemného. Pokud jde o comicsový magazín CREW, doktor si může skočit na zaslouženou rauchpauzu a rodina se konečně nemusí bát vybírat schránku.

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Lips Tullian: Stříbrný poklad, Konec Sahrbergovy bandy
Copak dneska, dneska je to v pohodě… Nudíš se? Zajdeš si do kina, pustíš bednu, sedneš ke compu nebo do hospody, otevřeš comics, k němu lahváče a když bude úplně nejhůř, koupíš si medvídka mývala. Ale dřív? Dejme tomu takových sto, sto dvacet let zpátky? Kino nebylo, bedna nebyla, compy nebyly, comicsy nebyly, medvídky mývaly nikdo nedovážel – snad jen ta hospoda zbývala… A brakové romány na pokračování.

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Malý pirát
Myslím si, že každý chlap zatoužil alespoň jednou v životě stanout na kapitánském můstku galeony, která pod plnými plachtami míří kamsi ke krvavě rudému obzoru, aby hledala další lodě k potopení a další poklady k ukradení a následnému zakopání. Na hlavě široký klobouk, na rameni užvaněného papoucha a za opaskem šavli a křížem zastrčené bambitky - tak se podle mě alespoň jednou v životě každý chlap viděl, když snil s otevřenýma očima.

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Tomb Raider: Legenda o Medúzině masce
Samozřejmě, že bych teď mohl začít vysvětlovat, kdo je to vlastně Lara Croft. Mohl bych se obšírně rozepisovat o počítačových hrách, které stály na počátku její dráhy superstar počítačového věku. Hm, asi bych ze sebe udělal vola – většina z vás ty hry, na rozdíl ode mě, nejspíš hrála.

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Muriel a andělé
Troufám si tvrdit, že každý, kdo v téhle zemi kdy přišel do styku s comicsem, to jméno zná. Legendární, bájemi a pověstmi opředený příběh, který v totalitním Československu vyjít nesměl, protože se trefil do konce nejprve tak nadějných a posléze tak smutných let šedesátých, se nakonec těsně po revoluci přece jen publikace dočkal a díky tomu ti šťastnější z nás konečně poznali, kdo se pod tím jménem skrývá. Lékařka Muriel potkala anděla…

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Durango: Psi umírají v zimě
Širák stažený do čela tak, aby stínil chladné, zelené oči. Rukavice s uřezanými prsty, aby měla ruka při střelbě cit. U sedla winchesterovku a na pravém stehně Coltův revolver vzor 1872, aby všichni, které potká, věděli, že s tímhle chlapíkem nejsou žerty. Jen místo vyprahlé texaské pouště je kolem po pás sněhu. Únor roku 1896 je ve Wyomingu krutý. A nemůže za to jenom zima...

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Darkness
Je spousta věcí, které normální člověk nedokáže pochopit – skvrny na Slunci, Bůh, politika, peklo, berňák, očistec, ženský… Když se budete jen chvilku snažit, najdete jich ještě mraky. Pochopit je sice nedokážete, ale poté, co si o ně poněkolikáté natlučete čenich, s jejich existencí se smíříte a uvědomíte si, že s tím prostě nic nenaděláte. Jsou, jsou mnohem déle než vy a budou tady ještě dávno potom, co vy budete čuchat ke kytkám zespodu.

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
Crew #17
Prostě, skoro každou recenzi byste mohli začít slovy: „Tak jsme se konečně dočkali“. Připouštím, že to nepatří mezi pět nejlepších úvodů loňského ročníku Soutěže o nejlepší úvod, ale je to na druhou stranu mimořádně trefné. Navíc tak člověk zlehka přibrousí břit své ironie na faktu, s nímž se dá těžko polemizovat a většinu comicsových fandů v Čechách štve přibližně stejně, takže jste pak za zasvěcence a vůbec těžkého machýrka – kolohnáta…

Datum vydání: 5.4.2002, rubrika: RECENZE
300
Psal se rok 490 před Kristem. Vojska perského krále Dareia zahájila tažení proti evropskému Řecku, jako odvetu za pomoc Athén maloasijským řeckým osadám při jejich povstání proti perské nadvládě. Peršané se vylodili u Marathónu a netušili, co je čeká – athénští a platajští těžkooděnci je naprosto rozdrtili. Uběhlo deset let. Perským králem je Dareiův syn Xerxes I. a jeho ohromná, nepředstavitelná armáda přešla přes Dardanely po pontonovém mostě ze šesti stovek lodí a jako strašná, ničivá záplava proudí do severního Řecka. Společně s ní podél pobřeží postupuje mohutná válečná a zásobovací flotila. Na její cestě k jihu ji čeká úzká soutěska Thermopyly – Horké brány, osm kilometrů dlouhá a v nejužším bodě jen padesát metrů široká. A také pouhé tři stovky mužů. Tři stovky Sparťanů pod vedením krále Leonidase.

Datum vydání: 20.7.2000, rubrika: RECENZE
Spider-Man speciál: Masky
Není sice ani pták, ani letadlo, ale takový modročervený je. Lítat sice neumí, ale když to našlápne mezi mrakodrapy na pavučinách, skoro to tak vypadá... Samozřejmě je řeč o tom třetím z trojice -manů, kteří vládnou comicsovému království - muži pavoučím, Spidermanovi. Ano, náš "správný kámoš ze sousedství" se v Čechách konečně chytil (i když až na třetí pokus) a tak je možno začít druhou desítku sešitů jeho vlastní řady nějakou pořádnou peckou.

Datum vydání: 14.7.2000, rubrika: RECENZE
XIII. - všechny slzy pekla
Při pohledu skrz mříže se jen málokdy zdá svět jako přívětivé a veselé místo. Chlapík, původně známý jen jako "Třináctka", si našel svou identitu a začal zvesela žít jako Steve Rowland jen proto, aby si šel sednout a to celé naštve dvojnásob, pokud si uvědomíme, že XIII. už ví, že Stevem Rowlandem není, že sedí za něco, co neprovedl a že je mu ve věznici věnována mimořádná "psychiatrická" péče... Tak copak s tím náš president killer vyvede?

Datum vydání: 12.7.2000, rubrika: RECENZE
CREW číslo 16
Chtělo by se říct - samé pozitivní zprávy. Všechno bude lepší a od teď už se člověk může jen těšit. Omlouvám se předem, ale tahle recenze bude skutečně v duchu oslavném a optimistickém a jestliže sem tam vylovíme chrobáka chybky zpod kamene, najdeme okamžitě dostatek desinsektérů.

Datum vydání: 29.5.2000, rubrika: RECENZE
CONAN
Ostré zasyčení prorazilo vzduch a zanechalo za sebou jen výkřiky a chropot smrtelné agónie. Obrovitý polonahý barbar nedrží v ruce meč, ale svištící, blyštivý kruh, za nímž zůstává šarlatová clona rozstříknuté krve. Statní muži v jeho okolí se kácejí k zemi bez hlav, rukou a jiných podstatných částí těla. Nejslavnější Cimmeřan se vrací mezi nás ve své kreslené inkarnaci a stojí to za to.

Datum vydání: 4.5.2000, rubrika: RECENZE
CREW číslo 15
Přiznám se, že jsem příliš nepočítal s tím, že bych se s patnáctým číslem magazínu CREW sešel skutečně 25. dubna. Nejsem žádný nevěřící Tomáš, ale když vám určitý reflex dlouho někdo trénuje, většinou už pak reagujete mimovolně a automaticky. Váleční veteráni by mohli vyprávět. Tím nechci naznačit, že bych na jakýkoli pohyb ve své blízkosti reagoval zběsilou střelbou ze samopalu. Spíš chci říct, že jsem si už tak zvykl na odkládání termínů vydání všech crewáckých titulů, že mě skoro zamrazilo v zádech, když jsem ve výloze patnáctku uviděl a radši jsem se podíval ještě jednou. A ejhle, nebyla to šalba ni zraku klam. Ona v té výloze opravdu ležela.

Datum vydání: 25.4.2000, rubrika: RECENZE
XIII. - tam, kam jede indián
Jak je to se ztrátou paměti už jsme si vysvětlili, takže teď bychom se mohli pustit do osvětlování dalších záhad. Například by nás všechny určitě strašně zajímalo, kdože vlastně je ten chlapík s vytetovanou římskou třináctkou na krku. Upřímně řečeno, určitě by to zajímalo i jeho. A to je také přesně ten důvod, proč se společně vydáváme "indiánskou stezkou".

Datum vydání: 17.4.2000, rubrika: RECENZE
Příběhy majora Zemana vs.
Major Zeman a jeho 6 případů

Vydávání comicsů je u nás rozhodně nevděčnou záležitostí. Dohady o to, kdo to myslí vážně a kdo ne, kdo se chová jako svině a kdo ne, kdo předražuje své tituly a kdo ne... tohle všechno momentálně dokopává batole českého comicsového trhu okovanými bagančaty a působí mu větší problémy než cokoli jiného. V právní džungli, v níž by i Predátor se svými dokonalými mimikry exnul po půl hodině je možné všechno a nikdo tu nejspíš nemá povědomí o tom, co znamená podepsaná smlouva a zkasírovaný bakšiš. Předem říkám - nevím na čí straně je v tomhle sporu pravda a ani to nebudu řešit. Chci jenom porovnat dva comicbooky, které jsou porovnatelné docela snadno a přitom mimořádně obtížně. Už jenom proto, že obsahují vlastně ty samé comicsy.

Datum vydání: 14.4.2000, rubrika: RECENZE
Hellboy: povídky z temnot
Nadpřirozeno je všude. Duchové poletují kolem nás, skřítci užírají selkám sádlo, polednice zbavují svět nebezpečí přelidnění, vodníci zajišťují odbyt pro tisíce výrobců porcelánu, čerti mastí mariáš, upíři si brousí tesáky a stěhují se za polární kruh, aby si jednou konečně mohli užívat půl roku bez trapného vyrušování a předseda vlády pije další becherovku - před přízraky ve všech možných podobách prostě neutečeme. Je dobře s tím počítat a vědět, kam se obrátit, jestliže skotačivé dovádění paranormálních diblíků přesáhne mez naší tolerance. Ti se smyslem pro marketing volají Krotitele duchů, ti kteří dávají přednost dobře mířenému úderu kamennou ručkou povolají chlapíka, vlastnícího kamennou ručku.

Datum vydání: 14.4.2000, rubrika: RECENZE
CREW číslo 14
A helemese. Kdopak by se toho nadál? Sice trošku se zpožděním, ale to už tak nějak ke CREWákům patří... Hlavně, že je konečně mezi námi. Kdo? No samozřejmě čerstvá CREW.

Datum vydání: 13.4.2000, rubrika: RECENZE
Batman - temný rytíř, temné město
Gotham je zvláštní město. Žádné jiné se nemůže pochlubit tím, že v něm poletuje dvoumetrový netopýr. Jenže, jak se zdá, jde v podstatě o pouhé pokračování tradice. Už v roce 1764, v době, která je pro Američana prehistorií, se v Gotham City netopýr objevil. A ten dnešní si to s ním bude muset rozdat - ať chce nebo ne. Noci bývají v Gothamu obvykle rušné, ale tahle začíná přece jen dost bizarně. Sfingou na střeše mrakodrapu...

Datum vydání: 12.4.2000, rubrika: RECENZE
Sin City - dáma pro kterou se zabíjí
Vzduch by se dal krájet nožem. Horko, sucho, mrtvo. Skoro mrtvo. Protože něco se přece jen hýbe - děvky podél chodníků Starého města. Taky jejich kunčofti, kteří vybírají mezi vystaveným masem. A na jedné prosklené střeše sedí muž. Ten se ovšem nehýbe. Čeká. Čeká, až se znovu roztočí to pekelné kolo osudu, které si s každým v tomhle městě zahrává a nedovolí mu, aby se je ho zvůli vzepřel.

Datum vydání: 12.4.2000, rubrika: RECENZE
XIII. - Ztráta paměti
Když se člověk probudí, většinou se mu začnou vybavovat vzpomínky. Ví jak se jmenuje, kde pracuje, co dělal před rokem a co dělal včera. Ví, že ta krásná ženská, jejíž fotku má ve šrajtofli je manželka jeho šéfa, že má v trezoru kufřík nabitý stodolarovkami. Může se stát, že člověk něco sem tam zapomene. Třeba si nevybavuje minulou noc od deseti večer do pěti ráno. Důvody jsou objektivní a člověk vlastně může být rád, že si nepamatuje, jak šéfovi rozbil hubu během sdělení, že mu souloží manželku. Milosrdná paměť to vymazala a připomene se to jen obálkou s výpovědí a předvoláním k soudu pro ublížení na zdraví. Když ale člověk zapomene nejen co dělal včera, ale všechno, co dělal v několika uplynulých desetiletích svého života, může s tím být trošku problém. Třeba když neví, proč na něj vlastně všichni střílí...

Datum vydání: 10.4.2000, rubrika: RECENZE
Zemřít smíchy
Znáte je oba. Nabeton. První z nich si šlape v čele peletonu superhrdinů už šedesát let a momentálně je druhým nejstarším služebně aktivním comicsovým machem. Ten druhý je proti němu mlaďas, ale jméno si už taky stačil udělat. Pokud na sobě mají "pracovní oděv", spojuje je jedna věc - brada. Spodní polovina obličeje je totiž to jediné, co z nich je v tomhle případě (v případě druhém v každém případě) vidět. Takže poznáte naprosto jistě, kdyby náhodou chtěli.

Datum vydání: 10.4.2000, rubrika: RECENZE
Sin City - Město hříchu
Noční tmou padají na černý asfalt husté dešťové kapky. Mezi jejich provazy se rýsuje temná silueta. Obrovský muž, který s pochmurným úsměvem psychopata a očima přivřenýma do úzkých štěrbin pozoruje město, ležící mu u nohou. Sin City čekají husté chvilky. A vás konec konců taky.

Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36