Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Golden City 2: Banks proti Banksovi

Golden City 2

Přihodilo se něco, co v našich zeměpisných šířkách a délkách není zas tak obvyklé, leč v poslední době se to stává s jistou vzrůstající frekvencí. Vyšel druhý díl. Čeho? To je celkem jedno, mluvím prostě o obecném jevu, o tom, že se zdejší navnaděný (nebo třeba i jenom vlažně zvědavý) comicsový čtenář muže dočíst, "jak to bylo dál". Protože ale pro tuto recenzi to důležité je, prozradím vám i konkrétního šťastlivce, kterého to postihlo. Je jím série Golden City.

Pamatujete si ještě, jak končil díl první? Jestli ne, běžte si ho aspoň prolistovat. Přesná znalost detailů není nutná, ale jisté hrubé povědomí o předešlém ději se vám bude hodit. Startujeme teda z bodu, který můžeme charakterizovat zejména velkým množstvím pyrotechnických efektů a létající municí všech možných kalibrů. Následkem tohoto pohnutého dění v zrušené přístavní zóně je Harrison Banks (prezident plovoucího města) zatčen a obviněn z vraždy. Z tak bezvýznamného nedorozumění by se jistě díky svému vlivu snadno vysekal, nebýt toho, že jeho místo už obsadil dokonalý dvojník a jeho vlastní sekretářka ho odmítá poznat.

Spiknutí - zatím s nejasnými cíli - se tak dává do pohybu a pro jeho účastníky již není cesty zpět. Nepohodlní svědkové (jako například velitel Griffith) a další nežádoucí osoby (jako například pravý Banks) musí jednoduše z kola ven. Je celkem jedno jak, hlavně aby to bylo natrvalo. Takže, prosím, žádný sentiment a nic osobního, vždyť i nájemní vrahové jsou jen těžce pracující lidé, kteří potřebují zajistit své rodiny.

A pak už jedna akce stíhá druhou, jak se na správný akční příběh sluší a patří. Druhý díl udržuje nasazený trend, tzn. co nejvíc střílet a co nejmíň se ptát. Seznam aktérů je podobný jako v díle prvním, jenom několik mrtvých padouchů muselo být nahrazeno novými ostrostřelci či ostrostřelkyněmi. Děj je docela konzistentní a bez výrazných logických chyb, přinejmenším já jsem si žádných nevšiml. Čte se dobře a rychle, což je ta správná vlastnost pro příběh tohoto typu, bohužel však stejně rychle z paměti vyšumí.

Golden City 2Ani kresba nedoznala žádných výrazných změn, je to pořád stejný mix evropské a  americké školy s jistou dávkou inspirace mangou. Postavy jsou kresleny jednoduše až zkratkovitě, avšak se srozumitelnou gestikulací a mimikou. Detailnější práce je vidět pouze sporadicky na větších obrázcích, u těch menších je pozadí často nahrazováno jenom tónovanými barevnými přechody. Coloring je trochu kontroverzní složkou celého díla. Jeho nepřehlédnutelně počítačový původ by snad ani tolik nevadil, avšak nadužívání křiklavých barev a nepřirozených odstínů dává kresbě umělý a nepravděpodobný vzhled připomínající místy počítačovou hru a místy reklamní letáky.

Druhý díl Golden City zhltnete bez problému na jedno posezení. Naskočíte do něj jako do rozjetého rychlíku a s nezmenšenou rychlostí z něj na poslední straně zase vypadnete, abyste to u třetího dílu mohli absolvovat celé znova. Možná ve vás zůstane určitý dobrý pocit z rychlé akce a velkoryse rozmáchlé kresby, stejně tak ve vás ale nejspíš bude hlodat i jistý pocit nenasycenosti. Ano, řeknete si, někam se to pohnulo, ale pořád se dohromady nic nevyřešilo. A možná je to i ten správný pocit, který by ve vás seriál na pokračování měl zanechat, pokud se chce pojistit, že sáhnete i po jeho dalším pokračování.

Scénář: Daniel Pecqueur
Kresba: Nicolas Malfin
Vydal: BB Art, 2002

Autor: Ľudovít Plata
Tento článek byl publikován 29.11.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36