Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

LOBO – Unamerican Gladiators

Lobo - Unamerican Gladiators... vážení diváci, a na tomto preclíku sledovanosti můžete vidět, že nelžu. Pořad Pečeme s bábou (dědu) měl opravdu takto vysokou sledovanost. Podívám se, kolik nám ještě zbývá času …. hmmmm …. ještě to stihnu. Héééj, vy dvě!! … jóóóó, vy … vy dvě přenádherné telefonistky, koukejte konečně vypadnout, tohle nebude nic pro vás.

Technická poznámka pro ty, co se dovalili k bednám až teď, doufajíce, že uvidí námi avizovaný poslední díl Slezmeraldy. Mám pro vás překvapení – Slezmeralda je mrtvá!!!, sám jsem ji zabil a po kouskách narval do igelitového pytle – tak, a teď vysmrďte. Nastal čas pro nás milovníky brutality, krve a vnitřností rozházených po okolí.

Nastal čas pro Neamerické gladiátory a jejich hlavní hvězdu LOBA. Ano, ano, po fantastickém úspěchu TV show Zvol si vlastní smrt, přichází další bomba "Neameričtí gladiátoři – hra na zmrzačení". Tato show kombinuje prvky filmu a sportovních zápasů, pohledy do zákulisí na pletichaření jednotlivých borců jsou umně doplněny brutálními souboji. Této show se zúčastňují gladiátoři z celé galaxie. Jsou vybráni jen ti nejtvrdší z nejtvrdších z tvrdých. Turnaj má dvě kola a finále, do kterého postupují jen zbylé čtyři týmy gladiátorů. Ještě je třeba podotknout, co tu máme za ceny… od porcelánového servisu, přes všechny svazky encyklopedie Galaktika, drahokamy posázenou bazuku až k volnému poukazu na zázrak. No a jako cena nejvyšší … možnost vyhrát vlastní planetu (to pro LOBA není, když chce vlastní planetu, jednoduše na ní vysmaží všechny obyvatele a je to, na co o ni soutěžit, že jo).

FRAGITURI TE SALUTAMUS
S pozvánkou do tohoto Ráje v ruce a vidinou nádherného víkendu plného zabíjení a mrzačení, přijíždí, sem na Mondo Carno, na svém fichtlu LOBO. Samozřejmě dochází k prvnímu konfliktu….. odnese to jen řidič autobusu (nemá jezdit jako kat). Je nám představena první důležitější várka gladiátorů – tým v čele s B. D. Rickenbackerem a Killerem Kovalskim (B. D.ho poznáte snadno, neustále s sebou tahá kýbl s uřezanou hlavou svýho kamaráda). Tito dva přijeli soutěžit o lístek na zázrak, aby oživili tu hlavu v kýblu. Do soutěže zbývá ještě chvilka času a LOBA nebaví čekat, rozjede si vlastní show – v místním baru. Mezitím doráží zbytek gladiátorů, např. Ztracená Četa (zatoulaní chlapci z Vietnamu), Bob & Margaret Satan (favorité soutěže), Deedees (dva bratři ne nepodobní zoombiem) apod. Setkáváme se také s hostitelem celé show Johnny Caesarem. Každý z gladiátorů o něco bojuje… kromě LOBA, ten je tak zlý, že přijel jen zabíjet a zabíjet a zabíjet….tzn. užít si legraci na jeho způsob. Nastal čas pro 1.kolo, ale to si dáme až po reklamě…

Lobo - Unamerican GladiatorsNavštivte náš zábavní park na Mondo Carno. Chcete žít nebezpečněji? Jste přesyceni vašimi dvěma týdny na pláži? Pak tento rok zkuste Mondo Carno – svět krutosti. Zábava pro celou rodinu!!! Zkuste štěstí v tunelu Zkázy, máme i něco pro děti!!! Nechte je vyřádit se v našem drcení králíků. A to pořád ještě není vše, můžete vyzkoušet jednu z 1000+1 přenádherných možností jak zemřít – jen v našem Parku sebevrahů. Nezapomeňte, prázdniny na Mondo Carno!!!!

VENI, VIDI, FRAGI!!
Vítejte zpět fanoušci krve, nastal čas pro 1.kolo, které se jmenuje SEJMĚTE SEKÁČE.
Pravidla jsou jednoduchá, dojít odsud tam. Samozřejmě, zabíjení povoleno. Aby hra nebyla tak jednoduchá, jsou na některých místech trati rozmístěny pasti. Pokud někdo ze soutěžící čirou náhodou past aktivuje, bude mu dána kontrolní otázka. V případě správné odpovědi se past deaktivuje. Nějaké otázky? Ne? Tak do toho………

Vážení diváci my se nyní podívejme na trať, tak jak nám ji nabídne letecký průlet. Takže začíná se tady na té planince, pak musí soutěžící překonat tuhle několikametrovou stěnu, následně bazénem krokodýlů do kulometné aleje. Alejí vede cesta přes kyselinovou lázeň do jámy plné obrovských ostnatých koulí. Po překonání této poslední překážky bude mít soutěžící jedinečnou příležitost potkat Sekáče. Kdo ho porazí zvítězil.

Něco ze zákulisních pletich…. někde tady poprvé zjišťujeme, že LOBOva přítomnost na soutěži není jenom tak (jak si on myslí). Vril Dox. To jméno znamená problémy. Dox se už minulý rok pokoušel Mondo Carno zavřít, naneštěstí Mondo Carno neporušuje žádný zákon – je v neregulovaném vesmíru. Nyní má ale Dox důvody věřit, že hra Zmrzačení je ovlivněná. Poslední vítěz hry Mrzačení si odnesl 10.000.000 creditů a tzv. sérum neviditelnosti, nikdo ho (ani prachy) už nikdy neviděl. Pokud to dokáže, bude moci Mondo Carno zavřít jednou provždy. Pokud jsou jeho předpoklady správné, nenechají LOBA vyhrát – a to znamená, že by museli LOBA zabít.

Nastal čas pro vytoužené druhé kolo, do kterého postupuje 10 přeživších týmů našich gladiátorů. Jdeme tam, ale až po reklamě…

Sebevražedný park!!! Místo, kde každoročně na 50.000 zmučených duší končí svá trápení ve velkolepém stylu. Můžete se protočit na Věčnost v kole Smrti nebo zkusit štěstí v halách děsu. Příliš nudné a hloupé? Pak zkuste motorkářský kebab (skok na motorce proti zdi plné ocelových bodáků), jízdu na skluzavce smrti, anebo zjistěte, kolik snesete žihadel v Úlu smrti. Nezapomeňte, Sebevražedný park, poslední vzpomínka na tento svět.

Lobo - Unamerican GladiatorsE PLURIBUS FRAGGUM!!!
Do druhého kola nám postoupilo 10 týmů, ty teď vyzbrojíme a oni budou proti sobě bojovat na smrt v kole nazvaném ŠÍLENÁ ZABIJAČKA. Ještě bych chtěl podotknou, že do finále, které se odehrává ve wrestlingové aréně, postupují pouhé čtyři týmy. Nechť hry začnou….

Ježíši Kriste… už neřeknu ani slovo… já nešťastník… já prozradil skoro všecko, co mé preclíky sledovanosti, já bloud, co jsem to za ředitele…. prozradím náš nejočekávanější pořad… ach jooo… Tak mi aspoň někdo nalejte… sakra, vždyť tady vlastně nikdo není, abych si tady všechno dělal sám. No, když už jsem to všechno vykecal, řeknu ještě, kdo má toto šílenství na svědomí.

Režisérské trio – John Wagner a Alan Grant (měli ještě na starosti scénář) není třeba v našich končinách moc představovat. Kmenoví scénáristé Soudce Dredda a Loba se rozhodli pojmout příběh jako bizarní televizní show. Příběh je sice jednoduchý, až prostý (jako všechny příběhy LOBA) ale pořád ční vysoko nad průměr. Je tu všechno, co od pořádné Lobárny vyžadujete…. humor, super hlášky, sex, násilí, brutalita a krev.

Tito dva – Wagner a Grant – spojili své síly s Camem Kennedym (ten měl na starosti kromě režie také kameru), který dělal na např. Judge Dredd, Daredevil, Punisher, Spectre - a ten se taky vyřádil. Není sice tak šílený jako K. Giffen, ani tak brutální a krvavý jako S. Bisley (od obou mám ve své comiscovničce nějaký Lobárny – tak se těšte), přesto (nebo snad právě proto) jeho ztvárnění příběhu zaujme. Když jsme u té vizuální stránky, je dobré si říct, že obaly dělal jakýsi Mike Mignola. No ááánoo, Mr. Hellboy. Nutno podotknou, že by mne moc zajímalo, jak by asi vypadal celý příběh pod jeho vedením, nemuselo by to být vůbec špatný.

Jinak něco na závěr, že! Souhrnem všech těchto shora zmíněných věcí dostaneme dílko, které mi vyrazilo dech. Je to nášup nejvyššího kalibru. Osobně se mi do kupování LOBA moc nechtělo – po těch věcech, co vyšly u nás Bulíkův případ a Sedm zbytečných – neseděl mi ani příběh, ani kresba. Jenže tohle je něco jinýho, zatraceně jinýho… Tohle je totiž BOMBA!!!! Už nebudu LOBO – UNAMERICAN GLADIATORS vychvalovat, je to zbytečný (kvalita se pozná), místo toho hupsnu na kanape a znovu se královsky pobavím při jeho čtení. Vám radím, abyste udělali totéž …, že to ještě nemáte??? Tak sakra na co čekáte...

Scénář: Alan Grant, John Wagner
Kresba: Cam Kennedy
Vydalo nakladatelství DC Comics v roce 1993

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 4.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36