Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

LOBO – Last Czarnian

Lobo - Last CzarnianJe zcela jisté, že škola má (měla) na nás velký vliv. Není se čemu divit, vždyť nás formuje už od útlého mládí. Sami se zamyslete, kde jste se poprvé naučili sprostě nadávat, odmlouvat, podvádět a lhát. Samozřejmě byli tu i ty podřadné věci jako čtení, psaní či počítání. Po základní škole přišla střední a všechny ty správné věci se daly zdokonalovat popř. doučit ty dosud nepoznané... drogy, sex apod. No a ti nejšťastnější z vás pokračují v těchto činnostech i na vysoké škole, a z nich se pak stávají mistři v těchto oborech.

Moc by mě zajímalo, do jaké školy asi chodil Lobo. Pokud to zajímá i vás, dozvíte se to, jestliže se vám do klepítek dostane minisérie Lobo: Last Czarnian. Takže o co jde???

Začátek příběhu zastihne Loba v poněkud rozladěné náladě. No, je prostě nasranej a to tak, že hodně. Někdo si dovolil, navíc bez jeho vědomí a souhlasu, napsat jeho životopis. Sám Lobo říká, že je to ta nejdelší žádost o sebevraždu, kterou kdy kdo napsal. Do téhle veselé atmosféry se Lobovi ozývá Vril Dox s dalším úkolem. Jde o přepravu věžně do velitelství L.E.G.I.O.N.u, které se momentálně nachází u planety Cairn. Jediné co Dox vyžaduje, je aby byl vězeň dopraven živý, a na to si od Loba vyžádá jeho čestné slovo.

Lobo - Last CzarnianLobo sviští do věznice převzít si vězně a ... nastává překvapení. Vězeň totiž není žádný magor se slinou šílenství kapající z jeho neoholené tváře, jak by se dalo předpokládat, ale paní Tribbsová. Žena, učitelka... Lobova učitelka!!! V tuhle chvíli se Lobovi zbortil svět, on NENÍ poslední Czarnian... Samozřejmě, že by ji nejraději okamžitě zabil, jenže dal slovo.

Navíc, paní Tribbsová je také autorkou onoho neschváleného životopisu, který se mimochodem stal bestsellerem. Pokud jde o ten životopis, ten se stal spolu s autorkou, trnem v oku mnoha individuí. Gang Lobovi synové, po vzoru středověké inquizice, hodlá všechny výtisky spálit a autorku zabít. Další v řadě na hlavu paní Tribbsové, jsou lidé na odpočinku (prostě takoví ti malí scvrklý lidičky) – důchodci. Ti založili jakousi Legii slušnosti, s úkolem zničit autorku této “pornografie“. K těmto dvěma skupinám se přidává další a sice jednotka S.W.A.T. Ta ale nejde po paní Tribbsové, ale překvapivě po Lobovi (ono totiž převzetí vězně neproběhlo podle standardních procedur). No a tak má Lobo cestou na velitelství L.E.G.I.O.N.u o zábavu postaráno.

První neplánovaná zastávka je motorest. S učitelkou za zády to dál nejde, Lobo si musí někde odpočinout a nabrat sil. Ta bába mu vyloženě pije krev. A nejen jemu, jen ji nechá Lobo chvíli bez dozoru, začne paní Tribbsová poučovat řidiče trucků o správné mluvě a mravech. Když si pak vezme do huby matku jednoho z nich, musí vyhrocenou situaci uklidňovat Lobo, který je vyhlášený svou schopností uklidňovat spory. Učitelka dostává první a zároveň poslední varování.

Lobo - Last CzarnianDalší zastávka hotel, někde přeci musí přečkat noc. Paní Tribbsová nedbá Lobovy dobře míněné rady aby zůstala sedět na prdeli a vydává se do divadla. Na balet... na balet s motorovými pilami. No tenhle balet se zamlouvá i Lobovi, který tam dorazí. Jenže herci jsou zaskočeni Lobovým antré a hned se do něj pustí. Můžu říct, že další představení tohoto souboru se konat nebude... na o paní učitelka na žádný jiný balet, alespoň v dohledné době, taky nepůjde. Lobo ji totiž uřízl nohy.

Jenže pořád ještě není všem špatným věcem konec, Lobo (a samozřejmě taky paní Tribbsová) jsou uspáni plynem. Po probuzení zjišťují, že jsou účastníky nějaká hodně podivné hry. V pozadí téhle hry stojí členové pravopisného komanda. Hra je poměrně jednoduchá (pro někoho) jde o hláskování slov. Jedno špatné písmenko a hráč se odebere na pravdu Boží. Vyhrát může jen jeden a jistě si myslíte, že Lobo mezi nima nebude, co??? To je omyl, Lobo září, aby taky ne, dostává hláskovat samá jeho oblíbená slova např. genocida, zmrzačení apod. Všechno se ale zvrhne, to když si komando dovolí Loba spoutat a odsoudit za napadení učitelky (no koneckonců ji ufikl nohy, tak co divit že?). Po rozprášení téhle soutěže se Lobo rozhodne, že je na čase, aby se začalo hrát podle jeho pravidel.

Informuje tedy Doxe, že si objednal pokoj na planetě Revel-7 (odpočinek si jistě zaslouží). Na planetě zábavy, kde není žádná policie ani armáda. To ovšem značně mění plány Vrila Doxe, nebyl by to totiž Dox, aby jakýmkoliv úkolem pro Loba neměl v plánu zabít dvě, tři, čtyři nebo více much naráz. Tentokrát měl v plánu použít Loba (a paní Tribbsovou) jako návnadu na přilákání výše zmíněných skupin zlotřilců do blízkosti základny a jejich následné zničení. Vše vycházelo, aspoň do téhle doby...

Lobo je spokojeně rozvalen na terase hotelu na Revel-7. Právě informoval všechny rekreanty na téhle planetě, že je za 5 hodin začne zabíjet, mají tedy 5 hodin na to, aby planetu opustili. Samozřejmě nastává chaos. A Lobo? Ten si užívá, popíjí dvojitý mai-thai, učitelka neotravuje (visí ve skříni – pořád živá) a všude kolem lidi panikaří, křičí a naříkají... prostě božská dovolená.

Jenže všechno krásné jednou končí a tohle končí přesně ve chvíli, kdy se o Lobově útočišti dozví i naše čtyři skupiny, které po něm (a učitelce) jdou…… a do toho všeho posílá své vojáky taky Dox.

Snad ještě řeknu, že všechno překvapivě dobře skončí, Lobo dodrží svůj slib (učitelku doveze živou, sice bez noh, ale živou) a nakonec se přece jen stane tím posledním Czarnianem, jak si přál...

Lobo - Last CzarnianTolik snad k příběhu, který je na Loba dost zamotaný a překvapivý. Na svědomí ho má samozřejmě Alan Grant společně s Keithem Giffenem. To už je si jasná věc. Jasná věc taky je, že je to zase pohoda, on totiž nápad vrazit k sadistickému pochodujícímu killbajnu jeho učitelku ze čtvrté třídy, je geniální. Její hlášky typu: ..proč nemůžeš být hodný chlapec, ostříhat se, najít si děvče a usadit se??, nebo: "nepoužívejte tenhle tón hlasu, když se mnou mluvíte mladíku!!!! to vás dostane. No a věčné: "Tsk, co je to za mluvu??!!" Toho si Lobo, se svou velice zjednodušenou mluvou, užije až nad hlavu. Prostě prdel, jak je u lobovek zvykem.

Po vizuální stránce se o Last Czarnian postaral Simon Bisley. Některé jeho kresby sice připomínají čmáranice ožralého 10ti letého děcka, ovšem v zápětí vám vyrazí dech nějakou detailně vykreslenou vychytávkou. Aby tedy bylo jasné, vše se odehrává v kreslenkovém duchu alá. Bodycount (zapomeňte tedy na orgie z Batman/Judge Dredd: Rozsudek nad Gothamem). To samozřejmě neznamená, že je to špatný... naopak, je to super. Všechno vypadá jako by to bylo jen tak nedbale načrtnuto (někdy to vypadá, jakoby tam některý čáry Bisley zapomněl), lidičky se po stránkách míhají jako zběsilí a všechno je to prostě akční.

Jako bonus se dozvíte něco o Lobovi v době dětství, dospívání. Dozvíte se jaký měl vysvědčení ve čtvrté a páté třídě, co má rád a co nesnáší, a další veselé historky ze života vašeho oblíbence. Jedná se, pravděpodobně o další povinný kus pro všechny, kdo to myslí s Lobem aspoň trochu vážně. Krom toho jde o první výskyt Loba v samostatné sérii.

PS. Rád bych touto cestou pozdravil své dvě bývalé třídní učitelky, a sice:
Paní učitelku A. Caletkovou ze ZŠ Heyrovského v Olomouci a
Paní profesorku A. Polákovou ze SPŠS v Olomouci
Těžko sice budete něco takového číst, ale kdyby náhodou, tak DÍKY!!!

Scénář: Alan Grant, Keith Giffen
Kresba: Simon Bisley
Vydalo nakladatelství DC Comics v roce 1990

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 17.7.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36