Recenze Články
Comicsový katalog
Recenze
Články
 

Lobo's Back

Lobo's BackNa světě jsou okamžiky, které se stanou jen jednou, jedinkrát za život a už nikdy se nebudou opakovat. Tím nikdy myslím nikdy, ani za 1.000.000 let, aby to bylo opravdu všem jasný. Na těchto okamžicích vždycky zamrzí, když je z nějakého důvodu propásnete. Mě osobně mrzí, že jsem propásl epizodu Simpsonových, kde Scratchy zabil Itchyho (taky nevím kterej je kterej, zkrátka kočka sejmula myš), to jsem fakt oplakal. Pak jsem taky plakal, když jsem včas nesklonil zrak a uviděl naši domovnici ve spoďárech …. Proč vám to všechno vykládám? No, za prvé abych zaplnil trochu místa a za druhé proto, že vás chci upozornit na okamžik, který byste neměli, ve svém krátkém a mizerném životě, prošvihnout. Tenhle se totiž, zcela určitě, nebude opakovat už nikdy, na to můžete vzít jed….

LOBO je ve finanční tísni, poslední kšeft, co dělal pro Vrila Doxe a L.E.G.I.O.N, nebyl zrovna dvakrát výnosnej. Vždyť za ty prachy, co dostal si ženských a chlastu bude moct užívat jen týden, maximálně deset dní. To je málo, sakra málo. První, kdo okusí Lobovu zlobu z nedostatečně ohodnocené práce, je pracovník u bankovní přepážky. Následuje Lobova lekce matematiky…. 1 utržená ruka + 1 utržená ruka = chlápek bez rukou. Jednoduché a efektivní. Garantuji vám, že pokud bude tato lekce prováděna na vás, jistě si ji zapamatujete až do smrti.

Tato matematika dozajista potěší, ale naneštěstí Lobovi peníze nepřinese. Velkej Šéf jde tedy zkusit štěstí do baru. Tady narazí na svýho starýho kámoše Gherka (to je trochu zarážející, protože Lobo nemá kamarády – aspoň ty, kteří ještě žijí). Po zjištění, že Gherk figuruje na seznamu hledaných osob, tzn. že je něco jako balík peněz s nožičkama, ho Lobo sejme. Kámoši jsou kámoši, ale byznys je byznys.

Se stále ještě živým nákladem dorazí Lobo do Bail Bond & Unisex salonu – jinak taky pobočky agentury pro lovce lidí. Salon vede Ramona, ta zároveň vyplácí i peníze za nové přírůstky. Ramona má problém, už pátý lovec odměn, kterého poslala na cíl, byl zmasakrován. Brutálně zmasakrován (poznali ho pouze podle kartičky Ramonina salonu). Slovo dalo slovo a Lobo se stal dalším lovcem, který byl vyslán vypátrat a zneškodnit oběť. Ta oběť je Loo, chlápek usilující o to být tím největším drsňákem v galaxii a přilehlých vesmírech. To je samozřejmě nesmysl, protože všichni víme, že největší drsňák ve všech známých vesmírech je Lobo.

Lobo's BackZa jiných okolností by možná byli Lobo a Loo kámoši, kromě toho Lobo má rád lidi, kteří mají v úmyslu ho zabít. To by bylo, kdyby ... znáte to, jenže byznys je byznys. Tihle dva se potkávají na planetě Dooley 7 a jejich setkání bylo, jak to jen říct... ehmm... bouřlivé? explosivní? Zcela jistě, ale především bylo krvavé. Hooodně moc krvavé a navíc, co je horší, stálo Loba život!! Překvapeni? Věřím, že ano.

Lobo je tedy odlifrován do záhrobí a odtud by měl být “doručen“ do Pekla. No měl by, samozřejmě nastal zádrhel, Peklo Loba nechce (jenže, řekněte sami, kam jinam by měl Lobo kvůli své veselé povaze přijít, že?). Šéfovi záhrobí nastal problém, na jedné straně pekelníci odmítající Loba a na druhé straně nasranej Lobo připravenej udělat v záhrobí pěknej bordel… No existuje ještě jedna možnost. NEBE!!! Nebe plné hodných, milých a hlavně mírumilovných lidiček, třeba to Loba změní. Chachachááá, všichni tomu věří, ale jen do té doby, než Velkej Šéf rozrazí brány nebeské a začne si užívat ve velkým stylu. Sex, drogy & rock´n´roll – jenže bez sexu a drog.

Takovej brajgl v Nebi??? Něco podobnýho tady už ztropil jistý Attila Hun, jenže Lobo je 1000x horší. To nemůže projít!! A taky že neprojde. V Nebi nejste od toho, aby jste se bavili, jste tam, abyste trpěli. Zbývá jediná možnost, jak se Loba zbavit. Reinkarnace. Pro ty, kdo nevědí, o čem je řeč, jednoduše se vezme vaše duše a prskne se do nějakýho těla právě se zrodivší bytosti. Lobo je tedy expresně vypakován z Nebe do nového těla. Do těla ženské!!! Samozřejmě biceps (na levé ruce) a hák zůstávají. To by byl snad jediný problém, kdyby se Lobo neobjevil na Zemi (v Anglii) a navíc v roce 1940. To, jak jistě víte, zuřila válka (a rovnou druhá světová). Taky tady Lobo narazil na okostýmovaného superhrdinu (General Glory) a jeho poskoka (Ernie). Víme samozřejmě, jak Lobo “miluje” okostýmované superklaďasy, že. Jak to tak asi může dopadnout?? Lobo je rozstřílen na dršťky dělostřeleckou salvou. A co může následovat? Druhý příchod do záhrobí.

Po menší výměně názorů se šéfem záhrobí (vykoplá páteř), se Lobo ocitá ve frontě na další inkarnaci. Po dvanácti letech čekání a několika desítkách mrtvých je Lobo znovu vržen do víru života... Správná doba, správné místo a čas, bohužel špatné tělo. Tentokrát je to veverka (zůstaly jen bicepsy). Navíc se objevuje v okamžiku smrti svého originálního těla, no a to milou veverku rozmačká. Následuje další a tentokrát poslední cesta do záhrobní říše. Schyluje se k velkolepému finále, ve kterém Lobo vytáčí míru brutality až do... no prostě do Nebe.

Lobo's BackJedno z nejšílenějších a nejlepších dobrodružství Loba mají na svědomí pánové Keith Giffen a Alan Grant (myslím, že netřeba představovati). S klidným svědomím můžu říct, že tenhle příběh je bomba, ale dost šílená a úchylná bomba. Jakoby mix brutality a náboženství zaručoval úspěch (takový Preacher by mohl vykládat). Každopádně má Lobo´s Back vše, co má správná lobovka mít. Humor, hlášky, akci a hooodně moc brutality a krve.

A samozřejmě taky kresbu. Tu obstaral klasik lobovek, všemi obdivovaný a uznávaný Simon “vystřelená bulva“ Bisley (kromě posledního, tzn. čtvrtého dílu, ten dělal Christian Alamy). K ďábelsky ztvárněnému Lobovi těchto dvou pánů není skutečně co dodat. Je to pomyslná bulvička na dortu.

Na úplný závěr se sluší nějaké to shrnutí, já ale shrnutí nemám, mám radu. Vlastně dvě rady nebo spíš tři :

Rada č.1 – čtěte v gumových rukavicích (krev se špatně umývá)
Rada č.2 – kašlete na mý blbý rady a radši si obstarejte sérii Lobo´s Back. Mohli byste přijít o ten okamžik, na který čekáte. Tohle je totiž vážně nářez.
Rada č.3 – pokud se u toho bavil i Bůh, budete se bavit i vy. Ne nadarmo jedna z nejlepších lobovek.

Scénář: Keith Giffen, Alan Grant
Kresba: Simon Bisley
Vydalo nakladatelství DC Comics v roce 1992

Autor: David Lottmann
Tento článek byl publikován 20.6.2002 - další články od tohoto autora


Doporučujeme
Nejživější diskuse
Vaše připomínky a návrhy k podobě Comics serveru
22.2.2011, 10:35

Prozraďte, jaký je váš oblíbený comics a proč?
11.2.2009, 11:44

Comicsová scéna v Čechách a na Slovensku
27.1.2009, 18:22

Diskuse pro všechny (i budoucí) comicsové scénáristy
30.8.2006, 9:37

Evropský comics vs. Angloamerický comics
30.8.2006, 9:36